Persepolis Security & Sentinel Systems
سیستم های ایمنی و حفاظتی تخت جمشید "طراح و مجری انواع سیستم های دوربین مدار بسته (cctv) ، اعلام حریق و اعلام سرقت اماکن"

سیستم های آنتن مرکزی 1

نوشته شده در تاریخ : جمعه 23 مهر 1389   04:01 ب.ظ

نوع مطلب :مقالات آموزشی ،

در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد (مانند هتل ها و برج های مسکونی) در صورتی که بخواهیم برای هر گیرنده یک آنتن مجزا نصب نماییم مشکلاتی مانند موارد ذکر شده در زیر بروز خواهند کرد:

-          محدودیت فضایی پشت بام برای نصب تعداد زیادی آنتن 

-          اثر انعکاسی و القا یی آنتن ها بر یکدیگر

-           هزینه بالای نصب آنتن برای تک تک گیرنده ها و سیم کشی آنتن تا گیرنده .

-           از بین رفتن زیبایی ظاهر ساختمان و به وجود آمدن جنگلی از آنتن ها

-          حجم بالای سیم کشی آنتن ها تا گیرنده مشکلاتی به وجود خواهد آورد .

 

با توجه به موارد ذکر شده راه کار پیشنهادی این است که از یک آنتن برای تمام گیرنده ها استفاده گردد و چون سیگنال در یافت شده توسط این آنتن برای تمام گیرنده ها کافی نخواهد بود لذا از تجهیزاتی برای افزایش مقدار سیگنال و توزیع آن بین گیرنده ها استفاده می کنیم.

عملی کردن این راه کار با استفاده از تجهیزات سیستم ها ی آنتن مرکزی (MATV) (MASTER ANTENNA TV) انجام می پذیرد .

از این سیستم ها به عنوان  (CATV) (COMMUNITY ANTENNA TV) نیز نامبرده می شود. یک سیستمMATV مجموعه ای از تجهیزات اولیه سیگنال تلویزیونی و تجهیزات پردازش و تقویت سیگنال و توزیع آن از طریق کابل های کواکسیال بین گیرنده های تلویزیونی است و هدف از برقراری آن مهیا کردن سطح سیگنال مناسب را برای هر گیرنده جهت دریافت تصویری با کیفیت قابل قبول می باشد.

تجهیزات سیستم MATV به دو دسته اصلی صفحه بعد تقسیم می گردد:

1- تجهیزات ابتدایی تهیه سیگنال ( HEADEND equipment) این تجهیزات شامل آنتن و تقویت کننده فیلترها ، مبدل های فرکانسی ، تله موج ها و مچینگ ها می باشد که برای پردازش سیگنال تلویزیونی و رساندن آن به اندازه و کیفیت مطلوب برای گیرنده ها به کار می روند . 

2- تجهیزات توزیع سیگنال ( DISTRIBUTION equipment) شامل قطعاتی چون تقسیم کننده های انشعابی یا مقسم انتهایی (SPLITTER) و تقسیم کننده عبوری یا میانی (TAP OFF)

و مقاومت های انتهایی (TEMINATOR) و غیره برای تحویل سیگنال به گیرنده ها و جدا سازی ( ISOLOTION ) هر گیرنده از سیستم میباشد .

 دسی بل ( db ) :

مقدار سیگنال تلویزیونی را عموماً با واحد میکرو ولت اندازه می گیرند و برای سادگی محاسبات وکم شدن اعشار از دسی بل ( db ) استفاده میگردد که مقدار آن از رابطهdb = 20 log( E1/E2)  محاسبه می گردد .

در حقیقت دسی بل چند مرتبه بزرگ یا کوچک بودن سیگنال را نسبت به یک سطح مبنا نشان  می دهد . در سیستم های MATV این سطح مبنا (E2 ) را برابر1000 میکرو ولت میگیرند .

 لذا برای خروجی 1000 میکرو ولت بهره برابر صفر دسی بل میشود. تمام مقادیر ضریب تقویت آمپلی فایر ها  و افت های سیستم و مقادیر ایزولاسیون به db بیان می شود .

در محاسبات بر حسب دسی بل به راحتی می توان مقادیر را جمع یا تفریق کرد. در ادامه بحث ما مبنای بالا را در نظر میگیریم .

لازم به ذکر است در بعضی سیستمها ولتاژ مبنا(E2) را برابر یک میکرو ولت میگیرند و از رابطه db = 20 log E1  مقدار بهره را به دست می آورند و بر حسب دبی میکرو ولت بیان میکنندکه برای ولتاژ خروجی(E1) یک میکرو ولت مقدار بهره برابر صفر دبی میکرو ولت بدست می آید. 

در این صورت برای مقدار مبنای 1000 میکرو ولت که در حالت قبلی صفر دسی بل به دست می آمد 60 دبی میکرو ولت بیان میشود .


ادامه دارد...نوشته شده توسط: PSSS


برچسب ها: آنتن مرکزی، MATV،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات